Burcuvazi.com`a Hoş geldiniz.

GÜNDEM CORONA

Gündemimizi bir hayli meşgul eden, insanlarda panik ve tedirginliğe yol açan Corana Virüs , Çin’in Wuhan şehrinde hayvan pazarında ortaya çıkmış, oldukça bulaşıcı ve ölümle sonuçlanan ağır virüs grubundandır.

Wuhan’da yarasadan insana geçen bir tür virüs olduğu üzerinde durulan ve dünyayı etkisine alan bu virüsün tedavisi olmamakla birlikte,üzerinde yoğun araştırmalar bilim insanlarınca devam etmektedir.

Bu virüs Özellikle ; diyabet, akciğer rahatsızlığı, koah ve kanser hastaları için ölümcül derecede risk taşımaktadır.

Peki bu virüs neden bu kadar ölümcül olabiliyor? Çünkü ; daha önceden bilinmeyen bir virüs ve tedavisi yok. Sars ve Mers virüs ailesinden olup, tedavisi olmaması ve gereken önlemlerin zamanında alınmaması nedeniyle, diğer ülkelere de bulaşmış ve ölümcül vakalara yol açmış tehlikeli bir virüstür. Bilindiği üzere, 2002 yılında Çin’de misk kedilerinden Sars-coV, 2012 yılında Suudi Arabistan’da develerden insanlara bulaşan Mers-coV ortaya çıkmıştır. Sars virüsü 17 ülkeye yayılmış ve bu salgında 774 kişi hayatını kaybetmiştir. Mers virüsü ,27 ülkeye yayılmış ve 861 kişi hayatını kaybetmiştir.Umarım ülkemizde ve diğer ülkelerde bu oran giderek artmaz.

Corona Nasıl Bulaşır?

Hasta kişilerin öksürme, hapşırma sırasında ortaya saçtığı damlacıklar ortamdaki kişilerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla yapışır ve bizler de bu yüzeylere dokunup, ellerimizi ağzımıza götürdüğümüzde virüs bize bulaşmış olur.

Corona’nın Belirtileri:

*İştahsızlık ve kilo kaybı

*Yüksek ateş

*Halsizlik

*Solunum sorunları

*Öksürük

*Görme sorunları

Hangi Önlemler Alınmalı?

*En önemlisi hijyen…Ellerimizi ve yüzümüzü gün içerisinde sık sık bol sabunla ve en az 20 sn. yıkamalıyız.

*Dışarıdan eve geldiğimizde ağzımızı ve burnumuzu tuzlu suyla gargara yapmalıyız.

*Dışarıda temas ettiğimiz materyaller varsa ellerimizi mutlaka kolonya veya sabunla yıkayarak dezenfekte etmeliyiz.

*Evlerimizi iyice havalandırmalıyız.

*Hapşıran ve öksüren insanlardan uzak durmalıyız.

*Evlerimizin hijyenine önem vermeliyiz.

Avrupa’nın virüs merkezi: İtalya

%7’ye varan oranları ile Çin’den daha yüksek ölüm oranına sahip İtalya’da peki bu oran neden bu kadar arttı?

Çünkü;

  • Avrupa’nın turizm merkezlerinden biri olması,
  • Avrupa’nın Fransa ve İspanya’dan sonra 3. turist çeken ülkesi olması,
  • İtalyanların gezmeyi ve yaşamayı çok sevmesi. Örneğin; klasik bir İtalyan ailesini hafta sonu asla evde göremezsiniz.
  • İtalya’da yaklaşık 1 milyon Çin’li nüfusun olması

Ayrıca İtalya’da sağlık ücretleri tamamen ücretsiz ve bu durum devletin yükünü de katlamış durumda. Sağlık üniteleri yetersiz. Örneğin; bir kanser tahlili için 6 ay beklenildiği aldığım duyumlar arasında.

Bir dipnot eklemek istiyorum; Çin’in otoriter yönetiminin, bazı verileri gizleyerek, insan haklarına aykırı yöntemlerle neredeyse insanları evlerine hapsederek bilgilerle oynaması açık bir karşılaştırma yapmamıza olanak vermiyor.

İran içinse durum çok farklı sayılmaz. Uydulardan gelen son görüntülerde hastalığın yayılmaya başladığı kum şehrinin neredeyse tamamının kireçle örtüldüğünü görebilirsiniz. Bu da İran’ın da Çin gibi verileri saklama konusunda özel bir çaba sarfettiğini göstermektedir. Tabi İtalya’da durum tamamen farklı. Avrupa’da öncelik insan hakları olduğu için, devlet verileri paylaşıyor. Böyle bir kriz ortamında bunun doğru olup olmadığı da tartışılması gereken bir konudur. Örneğin; İtalyan hükümeti ilk veriler geldiğinde , hastalığın yayılma bölgesini vatandaşlarıyla paylaştı, bu durum halkın bir bölgeden, farklı bir bölgeye panik halinde kaçmalarına yol açtı. Bunun sonucundaysa ,hastalığı taşıyan ve bunun farkında olmayan birçok insan virüsü İtalya’nın diğer bölgelerine taşımış oldu.

İngiltere Neden bu hastalığı bu kadar önemsemiyor?

Dikkat çeken bir detay, Birleşik Krallık neden bu konu da bu kadar rahat?Dünya’nın en popüler dergilerinden Times Dergisi’nin, 2019 yılı kapağına dikkatinizi çekmek istiyorum. Mesela kapakta Pangolini, Brezilya haritasının üzerinde görürsünüz. Biliyorsunuz ki Corona virüsü Pangolin ya da yarasalardan yayıldı. Davinci yöntemiyle Dünya haritasını ters çevirdiğinizde Brezilya’nın tam karşısına Çin geliyor. Pangolin de tam orada. Bununla birlikte Times editörleri, mahşerin dört atlısını İngiltere üzerine koymuş. Yapboz parçaları bir araya geldiğinde insan düşünmüyor değil.Dünya düzeni yeniden mi kuruluyor?

Ekonomisi bir süredir durgunluğa doğru giden İngiltere ve yine başta bütün Avrupa ülkelerinde nüfusun çok yaşlı olması, 80 üstü yaşlı grubun, genel nüfusun %18 ini oluşturması. Bu oran Asya ülkelerin de ise %9’un altında seyreder. Avrupa’da yaşlı nüfusun refah seviyesi çok yüksek ve yaşam süreleri uzun . Bu durum devlet ekonomilerinde neredeyse en ağır bakım yükünü oluşturuyor ve ne hikmetse bu virüs en çok yaşlıları etkiliyor. Tabi komplo teorileri bitmek bilmiyor. Yazdıkça ve okudukça insanın beyni bulanıyor. Komplo teorileriyle ve yeni dünya düzeniyle ilgili bir yazı kaleme almayı planlıyorum. Herkese Corona’sız günler dilerim…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?