Burcuvazi.com`a Hoş geldiniz.

Grip ve Soğuk Algınlığı

Grip ve soğuk algınlığı genelde birbirine karıştırılmaktadır. Gribe neden olan mikrop çok güçlüyken, soğuk algınlığına neden olan mikrop daha zayıftır.

   Soğuk algınlığı, genelde vücut direncinin düştüğü zaman kendini göstermektedir. Kapalı ortamlarda solunum yoluyla teneffüs  ettiğimiz mikroplar bize bulaşmakta olup 1-3 gün içerisinde etkisini göstermektedir. Soğuk algınlığında ateş genelde 38 derece altında seyretmektedir.

   Belirtileri;

Halsizlik, baş ağrısı, öksürük, boğazda yanma, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı. Çocuklarda yetişkinlerden daha sık olmak üzere  bazen kusma ve ishal kendini göstermektedir.

Vücudumuzun direncini arttırmadığımız takdirde orta kulak iltihabı ,sinüzit, bronşit ve zatürre gibi hastalıklara yakalanma riskimiz artar.

   Grip ( İnfluenza  virüsü ) 

Gribe neden olan mikrop çok güçlü olduğundan bağışıklık daha güçlü olduğu için bir kez grip geçiren kişi ikinci kez grip olmaz. Gribin etkileri çok ağır seyreder. Gripte ateş 38,5 derecenin üzerine çıkmaktadır.

   Peki bu hastalıklardan nasıl korunabiliriz?   

*Hasta olan kişilerle bir arada bulunmamalıyız.

*B ve C vitaminini  bol miktarda almalıyız.

*Aksırma ve öksürme esnasında  burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalıdır ki diğer kişilere de bulaşmasın.

*Sıvı alımını arttırmalıyız.

*Stres bağışıklık sistemini zayıflattığı için stresten uzak durmalıyız.

*Açık havada kısa yürüyüşler yapın, böylelikle kan dolaşımı artarak enfeksiyon  bölgesine  akyuvarların gelmesine katkıda bulunur.

*Odanın havasını nemlendirmeliyiz.

*Bulunduğumuz ortamı havalandırmalıyız.

*Ellerimizi temiz tutmalıyız. Dışarıdan eve geldiğimizde mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.

*Dışarıdan kapalı bir ortama girdiğimizde üstümüzdeki ceket, mont, kapşon vs. ne varsa çıkarmalıyız. Dışarı çıkacağımız zaman tekrar giymeliyiz ki vücut ısımızı koruyalım.

*Tavuk çorbası burundaki salgıyı azaltarak, tıkanıklığı gidermektedir. Hapşırma ve sümkürme yoluyla mikropların dışarıya atılmasına katkıda bulunur.

*Sağlıklı beslenmeliyiz.

*Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için C vitamini  ve Çinko yönünden zengin gıdalar tüketmeliyiz.

   Çinko; Ispanak, mantar, kabak çekirdeği, susam, fasulye, kuru fasulye, bezelye, kuzu eti, sığır eti, hindi eti ve tavuk göğsünde bol miktarda bulunmaktadır.

*Belirtiler ağırlaşmaya devam ediyor ve geçmiyorsa bir hekime başvurun.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?