Sağlık

B Vitaminleri

Yazıyı Paylaşın

B Vitaminleri B12 hariç hepsi suda erime özelliği gösterir.Suda eridikleri için vücutta depo edilmezler.Bağışıklık sisteminin ve beyin fonksiyonlarının görevini iyi yapabilmesi için B grubu vitaminlere ihtiyaç vardır.Merkezi sinir sistemini koruyup kırmızı kan hücrelerini arttırırlar.

B12 Vitamini vücut için oldukça önemlidir.Eksikliği halinde vücutta ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

B Grubu Vitaminler: B1,B2,B3,B5,B6,B9,B10,B11,B12

  • *B1 ( Tiamin ) : Sinir sistemine yardımcı olur.Eksikliğinde; sinirlilik,depresyon,yorgunluk ve hafıza sorunları ve dikkatte azalmaya neden olur.

B1 Vitamini açısından güçlü besinler; ceviz,fındık,soya fasulyesi,kuru bezelye,bira mayası,sığır eti,yürek,balık,yumurta,süt,kepek,taze sebze ve meyveler.

  • B2  Vitamini: Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlar.Antioksidan üretimine katkı sağlar.Eksikliğinde; deride,dudakta,dilde yaralanmalara ve iltihaplara neden olur.

B2 Vitamini açısından güçlü besinler; Süt,yoğurt,yürek,badem,kuru bezelye,mantar,kuşkonmaz,taze fasulye,kuru fasulye,yer fıstığı,soya

  • B3 Vitamini :Sinir sistemini düzenleyerek protein, yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasına yardımcı olur.Eksikliğinde;yorgunluk,halsizlik,depresyon,hafıza kaybı,zihinsel problemler ve pellegro hastalığına sebep olur.

Pellegro Hastalığı; Sinirleri,sindirim sistemini ve cildi etkileyerek ishale,zihinsel travmalara ve cilt hastalıklarına sebep olan bir rahatsızlıktır.

B3 Vitamini açısından güçlü besinler; yumurta,süt,peynir,balık,havuç,hurma,mısır,buğday,kırmızı et,sakatat,un, limon,kepek,bira mayası,yer fıstığı,baklagiller,portakal,hurma,incir.

  • B5 Vitamini:Vücutta bulunan karbonhidratların yakılmasına yardımcı olur.Eksikliğinde;yorgunluk,stres,depresyon,baş ağrısı,iştahsızlık ve saç dökülmesi görülür.

B5 Vitamini açısından güçlü besinler;yumurta,tavuk,kırmızı et,kuruyemiş,baklagiller ve tahıllar.

  •  B6 Vitamini:Vücutta alyuvarların üretilmesinde büyük rol oynar.Bunun yanında saçlarda kepek oluşumunu,egzama ve sedef oluşumunu önler.Eksikliğinde;deri problemleri,uykusuzluk,kansızlık ve sinirlilik görülür.

B6 Vitamini açısından güçlü besinler;süt,yumurta,tavuk,balık,soya fasulyesi,bezelye,havuç,yulaf,patates,muz ve avakado.

  • B7 Vitamini:Saç ve cilt sağlığı için oldukça önemlidir.Tırnaklardaki kırılmaları önlemektedir.

B7 Vitamini açısından güçlü besinler;süt,yumurta,balık,ceviz,patates ve soya da bol miktarda bulunmaktadır.

  • B9 Vitamini: Folik asit olarak da adlandırılır.Vücutta enerji üretir ve kırmızı kan hücresi olan alyuvarların oluşumunu sağlar.Bu minarelin eksikliğinde;zihinsel sorunlar,hafıza kaybı,beyin hasarları,anemi ve spina bifido (doğuştan omuriliğin açık ve ayrık olması) görülebilir.

B9 Vitamini açısından güçlü besinler;süt,yoğurt,yumurta,brokoli,avakado,yeşil yapraklı sebzeler,kuşkonmaz,narenciye,mercimek,sakatat,karaciğer,kırmızı et

  • B10 Vitamini :Erken yaşlanma,kırışıklık,saçların erkenden beyazlanması ve cilt sorunlarının önlenmesinde büyük önem taşır.Özellikle kadınlar açısından oldukça önemlidir.

B10 Vitamini açısından güçlü besinler;yumurta,süt,fındık,fıstık,yer fıstığı,bira mayası,soya,ayçiçek yağı,pekmez ,balık,karaciğer ve böbrek

  • B11 Vitamini: Kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda,anne karnındaki bebeğin gelişiminde ve büyümeyi sağlaması açısından önem taşır.Eksikliğinde;erken doğum riski,doğuştan omurilik hastalıkları,bebeğin düşük olma riski,büyüme geriliği ve anemiye neden olmaktadır.

B11 Vitamini açısından güçlü besinler;muz,portakal,ekmek,yumurta,marul,ıspanak,kırmızı et,karaciğer ve böbrek

  • B12 Vitamini:Kan hücreleri ve alyuvarların oluşumuna ve üretimine yardımcı olmaktadır.Hafızada olan hasarların giderilmesine katkı sağlamaktadır.Eksikliğinde; yorgunluk,depresyon,kilo kaybı,iştahsızlık,zihinsel problemler,el ve ayak hastalıklarına sebep olmaktadır.

;peynir,süt,yumurta,böbrek,karaciğer ve sığır etinde bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Popüler Yazılar

Daha Fazla Konu İçin
ABONE OLUN

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuza ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.