Burcuvazi.com`a Hoş geldiniz.

B Vitaminleri

B Vitaminleri B12 hariç hepsi suda erime özelliği gösterir. Suda eridikleri için vücutta depo edilmezler. Bağışıklık sisteminin ve beyin fonksiyonlarının görevini iyi yapabilmesi için B grubu vitaminlere ihtiyaç vardır. Merkezi sinir sistemini koruyup kırmızı kan hücrelerini arttırırlar.

B12 Vitamini, vücut için oldukça önemlidir. Eksikliği halinde vücutta ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

B Grubu Vitaminler: B1, B2, B3, B5, B6, B9, B10, B11, B12

  • *B1 ( Tiamin ) Vitamini: Sinir sistemine yardımcı olur. Eksikliğinde; sinirlilik, depresyon, yorgunluk ve hafıza sorunları ve dikkatte azalmaya neden olur.

B1 Vitamini açısından güçlü besinler; ceviz, fındık, soya fasulyesi, kuru bezelye, bira mayası, sığır eti, yürek, balık, yumurta, süt, kepek, taze sebze ve meyveler.

  • B2  Vitamini: Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlar. Antioksidan üretimine katkı sağlar. Eksikliğinde; deride, dudakta, dilde yaralanmalara ve iltihaplara neden olur.

B2 Vitamini açısından güçlü besinler; Süt, yoğurt, yürek, badem, kuru bezelye, mantar, kuşkonmaz, taze fasulye, kuru fasulye, yer fıstığı, soya

  • B3 Vitamini :Sinir sistemini düzenleyerek protein, yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasına yardımcı olur. Eksikliğinde; yorgunluk, halsizlik, depresyon, hafıza kaybı, zihinsel problemler ve pellegro hastalığına sebep olur.

Pellegro Hastalığı; Sinirleri, sindirim sistemini ve cildi etkileyerek ishale, zihinsel travmalara ve cilt hastalıklarına sebep olan bir rahatsızlıktır.

B3 Vitamini açısından güçlü besinler; yumurta, süt, peynir, balık, havuç, hurma, mısır, buğday, kırmızı et, sakatat, un, limon, kepek, bira mayası, yer fıstığı, baklagiller, portakal, hurma, incir.

  • B5 Vitamini: Vücutta bulunan karbonhidratların yakılmasına yardımcı olur. Eksikliğinde; yorgunluk, stres, depresyon, baş ağrısı, iştahsızlık ve saç dökülmesi görülür.

B5 Vitamini açısından güçlü besinler; yumurta, tavuk, kırmızı et, kuruyemiş, baklagiller ve tahıllar.

  •  B6 Vitamini: Vücutta alyuvarların üretilmesinde büyük rol oynar. Bunun yanında saçlarda kepek oluşumunu, egzama ve sedef oluşumunu önler. Eksikliğinde; deri problemleri, uykusuzluk, kansızlık ve sinirlilik görülür.

B6 Vitamini açısından güçlü besinler; süt, yumurta, tavuk, balık, soya fasulyesi, bezelye, havuç, yulaf, patates, muz ve avakado.

  • B7 Vitamini: Saç ve cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Tırnaklardaki kırılmaları önlemektedir.

B7 Vitamini açısından güçlü besinler; süt, yumurta, balık, ceviz, patates ve soya da bol miktarda bulunmaktadır.

  • B9 Vitamini: Folik asit olarak da adlandırılır. Vücutta enerji üretir ve kırmızı kan hücresi olan alyuvarların oluşumunu sağlar. Bu minarelin eksikliğinde; zihinsel sorunlar, hafıza kaybı, beyin hasarları, anemi ve spina bifido (doğuştan omuriliğin açık ve ayrık olması) görülebilir.

B9 Vitamini açısından güçlü besinler; süt, yoğurt, yumurta, brokoli, avakado, yeşil yapraklı sebzeler ,kuşkonmaz, narenciye, mercimek, sakatat, karaciğer, kırmızı et

  • B10 Vitamini : Erken yaşlanma, kırışıklık, saçların erkenden beyazlanması ve cilt sorunlarının önlenmesinde büyük önem taşır. Özellikle kadınlar açısından oldukça önemlidir.

B10 Vitamini açısından güçlü besinler; yumurta, süt, fındık, fıstık, yer fıstığı, bira mayası, soya, ayçiçek yağı, pekmez , balık, karaciğer ve böbrek

  • B11 Vitamini: Kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda, anne karnındaki bebeğin gelişiminde ve büyümeyi sağlaması açısından önem taşır. Eksikliğinde; erken doğum riski, doğuştan omurilik hastalıkları, bebeğin düşük olma riski, büyüme geriliği ve anemiye neden olmaktadır.

B11 Vitamini açısından güçlü besinler; muz, portakal, ekmek, yumurta, marul, ıspanak, kırmızı et, karaciğer ve böbrek

  • B12 Vitamini: Kan hücreleri ve alyuvarların oluşumuna ve üretimine yardımcı olmaktadır. Hafızada olan hasarların giderilmesine katkı sağlamaktadır. Eksikliğinde; yorgunluk, depresyon, kilo kaybı, iştahsızlık, zihinsel problemler, el ve ayak hastalıklarına sebep olmaktadır.

B12 Vitamini açısından güçlü besinler; peynir, süt, yumurta, böbrek, karaciğer ve sığır etinde bulunmaktadır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?